Artykuły
W teorii czas dojazdu ZRM na miejsce zdarzenia powinien wynosić: 8 minut (w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców) lub 15 minut (poza miastem). Jednak każdy doskonale wie, że praktyka pokazuje nam coś zupełnie innego. Szybko rosnąca liczba ludzi żyjących w miastach oraz sytuacja związana z pandemią COVID-19, sprawia, że ten czas się wydłuża. Dlatego bardzo duże znaczenie dla systemu Ratownictwa Medycznego ma społeczność – to dzięki ratownikom obywatelskim poszkodowany ma szansę na otrzymanie skutecznej pomocy w razie wypadku czy innego niebezpieczeństwa.
Jeśli zastanawiasz się jakie warunki musi spełnić osoba, która chce przystąpić do kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy to jesteś we właściwym miejscu! Kto może zostać ratownikiem? Jakie uprawnienia posiada ratownik? Na czym polega kwalifikowana pierwsza pomoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Defibrylator AED potrafi w dużym stopniu zwiększyć szansę na przeżycie poszkodowanego, w przypadku kiedy doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Z tego urządzenia może korzystać każdy i… wszędzie! Wszędzie, bo dąży się do tego, by możliwość natychmiastowego skorzystania z defibrylatora AED była w każdym miejscu i o każdym czasie. Jest to niesamowicie istotne, ponieważ wykonanie defibrylacji w ciągu kilku pierwszych minut od wystąpienia NZK zwiększa szansę na przeżycie nawet o 75%. Jak dokonać defibrylacji? Jak używać AED? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Idea kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy powstała w 2006 roku. Głównym założeniem było ujednolicenie wiedzy i umiejętności służb, które jako pierwsze mają do czynienia z poszkodowanymi w wypadkach. Dlaczego? Bo to właśnie pierwsze minuty decydują o przeżyciu, podobnie jak konkretne działania podejmowane przez policjantów, strażaków, ratowników wodnych czy górskich. Na czym więc polega...
Polskie ustawodawstwo (m.in. art. 162 § 1 Kodeksu karnego, ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym) nakłada obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Jednak wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej wiąże się z dylematem, jak długo należy reanimować. Czy ratownik może przerwać RKO? W jakich sytuacjach jest to dopuszczalne? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Państwowe Ratownictwo Medyczne wielu z nas znane jest pod nazwą pogotowie ratunkowe, ale niezależnie od tego, jak je nazywamy jego najważniejszym zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach lub nagłych zdarzeniach. Ogólnopolski system składa się z jednostek, które pełnią służbę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by zawsze służyć...
Nagłe Zatrzymanie Krążenia jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Rocznie stwierdza się ją nawet u 1 miliona osób. Może przytrafić się każdemu, ale najczęściej dotyka sportowców, osoby starsze lub leczące się na serce. Nie każdy przypadek kończy się jednak śmiercią. Coraz częściej u osób z Nagłym...
Specjalistyczny sprzęt jest bardzo ważnym elementem pracy zarówno ratownika, jak i ratownika medycznego. Nie tylko usprawnia pracę, ale przede wszystkim podnosi efektywność działań podejmowanych podczas ratowania życia i przy opatrywaniu urazów. Liczy się nie tylko stan techniczny poszczególnych urządzeń, ale również ich poprawne użycie. Umiejętność korzystania ze specjalistycznego sprzętu...
Ratownik to słowo odnoszące się w szerokim ujęciu do wszystkich osób podejmujących działania zmierzające do usunięcia lub złagodzenia skutków nagłych zdarzeń zarówno w stosunku do osób poszkodowanych, jak i środowiska lub dóbr materialnych. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym definiuje pojęcie „Ratownik” i określa minimalne wymagania w zakresie nabywania i używania tego...
Kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze minuty od wystąpienia zatrzymania krążenia lub ciężkiego urazu. Ważne jest, aby osoba udzielająca kwalifikowanej pierwszej pomocy działała dynamicznie i skutecznie, co jest możliwe dzięki opanowaniu właściwych procedur ratowniczych. Kurs Kwalifikowana Pierwsza Pomoc zaprojektowany został z myślą o maksymalnie
Od Twojego zachowania może zależeć zdrowie i życie osoby poszkodowanej. W każdym momencie oraz w każdym miejscu może przydać Ci się umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Czy pamiętasz wszystkie zasady jej udzielania? A może dopiero zaczynasz i chciałbyś się dowiedzieć więcej? Przypomnimy podstawowe informacje i zasady udzielania pierwszej pomocy, które mogą przydać się zawsze i wszędzie.
Recertyfikacja KPP to nic innego jak odnowienie uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zaświadczenie z tytułem Ratownika, które otrzymują kursanci po kursie KPP oraz zdanym egzaminie, ważne jest przez okres 3 lat od daty jego wydania.
Zastosowanie defibrylacji u osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia zdecydowanie zwiększa szansę na jej przeżycie – jest to fakt powszechnie znany. Ale czy każdy wie jak zrobić to dobrze? Z dzisiejszego artykułu pogłębisz swoją wiedzę na ten temat.
W ratownictwie liczy się każda minuta, a sprawne ratownictwo wymaga szybkiego działania, które zapobiega śmierci i ewentualnych skutków wypadku. Dla ratownictwa czas, w którym poszkodowany czeka na udzielenie pomocy, jest czynnikiem kluczowym i ma wielkie znaczenie. Czym jest więc złota godzina?
Tlenoterapię stosuje się w przypadku wspomagania oddechu u osób z dusznością lub oddechu zastępczego u poszkodowanego. Przeprowadza się ją zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – w warunkach domowych i szpitalnych.
Wakacje to najgorszy czas pod względem liczby utonięć. Wynika to z tego, że ludzie chętnie jeżdżą nad wodę by zrelaksować się, pobawić i odpocząć. Niestety często takie zabawy i szaleństwa w wodzie przynoszą katastrofalne skutki. Przypominamy więc o zasadach, jakimi należy kierować się wyjeżdżając nad wodę.
Chyba każdy zgodzi się z tym, że opalanie jest przyjemne i zdrowe, bowiem promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Natomiast nieodpowiedzialne wystawienie się na promieniowanie niesie ze sobą też wiele zagrożeń dla zdrowia. Jakie to niebezpieczeństwa? Czy są groźne? Jak chronić się przed słońcem? O tym dowiesz się z tego artykułu.