Sprzęt wykorzystywany przez ratownika KPP

Specjalistyczny sprzęt jest bardzo ważnym elementem pracy zarówno ratownika, jak i ratownika medycznego. Nie tylko usprawnia pracę, ale przede wszystkim podnosi efektywność działań podejmowanych podczas ratowania życia i przy opatrywaniu urazów. Liczy się nie tylko stan techniczny poszczególnych urządzeń, ale również ich poprawne użycie.

Umiejętność korzystania ze specjalistycznego sprzętu jest kluczowym elementem pracy ratownika KPP. Dlatego też w trakcie kursu jednym z najważniejszych punktów programu szkolenia jest zapoznanie kursantów ze sprzętem, jego rozmieszczeniem i poprawnym użytkowaniem. Kursanci dowiadują się nie tylko do czego służą poszczególne narzędzia, ale przede wszystkim jak bardzo są przydatne podczas prowadzonych czynności ratowniczych. Takie przygotowanie do pracy pozwoli uniknąć pomyłek i radykalnie zwiększy szanse poszkodowanego na przeżycie. Ratownik przy udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy może korzystać m.in. z deski ortopedycznej, automatycznego zewnętrznego defibrylatora AED, zestawu w standardzie R1/R2/R3, kołnierza ortopedycznego, worka samorozprężalnego, rurek ustno-gardłowych, masek twarzowych, butli z tlenem, szyn usztywniających, aparatu do płukania oka. Wszystkie te przyrządy ma on do dyspozycji w trakcie szkolenia i później podczas pełnienia służby.

Ratownicy KPP, ratownicy wodni, ratownicy górscy, strażacy posługują się sprzętem zawartym w torbie, która w zależności od jednostki posiada standard wyposażenia R1, R2 lub R3.

W trakcie kurs KPP przyszli ratownicy uczą się jak budować, tworzyć i korzystać z zestawów ratunkowych.

Wiedza nabyta w ten sposób jest niezbędna do prowadzenia późniejszych działań. Oprócz standardowych opatrunków stosowanych przy krwotokach, otarciach czy oparzeniach, takich jak: bandaże elastyczne, gazy, kompresy jałowe, chusty trójkątne, opaski, codofixy, opatrunki hydrożelowe czy opatrunek wentylowy, torba zawiera również wiele innych praktycznych urządzeń.

Z pewnością do takich należy przydatny podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej worek samorozprężalny do wentylacji czynnej, z rezerwuarem tlenowym, z dołączonymi maskami w różnych rozmiarach – zarówno w wersji dla dorosłych, jak i dla dzieci. W torbie znajdziemy również rurki ustno-gardłowe w 6 rozmiarach, jednorazowe maski krtaniowe, jednorazowy wskaźnik dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, ssak mechaniczny do odsysania zawartości jamy ustnej, aparat do płukania oka, nożyczki ratownicze atraumatyczne, folię izotermiczną oraz worek plastikowy na amputowane części ciała.

Znaczącą część torby ratunkowej stanowi zestaw do tlenoterapii, czyli dosłownie leczenia tlenem. Organizm ludzki stale potrzebuje tlenu do niemal wszystkich procesów w nim zachodzących. Jego brak może spowodować poważne uszkodzenia. Oprócz worka samorozprężalnego zestaw zawiera również maski o wysokiej koncentracji tlenu do tlenoterapii biernej dla dorosłych i dzieci, przewód tlenowy 10 metrowy, reduktor oraz butlę o standardowej pojemności wodnej wynoszącej 2,7 litra.

Torba ratunkowa wyposażona jest także w kołnierze ortopedyczne umożliwiające pomiar tętna na tętnicy szyjnej, w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. Pełny zestaw ratunkowy zawiera również deskę ortopedyczną umożliwiającą bezpieczną ewakuację poszkodowanego z miejsca zdarzenia, a w przypadku urazu kręgosłupa doznanego w wodzie również wydostanie na brzeg – deska jest wodoodporna i lekka. Do deski dołączony jest zestaw do stabilizacji do stabilizacji głowy oraz 4 pasy do zapięcia i przytrzymania poszkodowanego na noszach. Szczególnie przydatne w przypadku złamań i urazów stawów są szyny Kramera. Zestaw zawiera szyny w różnych rozmiarach, pokryte wodoodpornym, łatwo zmywalnym materiałem. Szeroki przekrój rozmiarów umożliwia zabezpieczenie od urazu nadgarstka po uraz kości udowej i stawu biodrowego włącznie.

Należy zaznaczyć, że ratownicy w ramach swoich kompetencji w zależności od potrzeb mogą korzystać z takich urządzeń jak kamizelki typu KED, nosze próżniowe, platformy ewakuacyjne, kosze wysokościowe i wiele innych specjalistycznych wyrobów medycznych niezbędnych w pracy ratowników na poziomie udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Ratownicy KPP mogą korzystać również z torby R0. Jest ona mniejsza i posiada ograniczone wyposażenie. R0 to podstawowy zestaw do pierwszej pomocy, z którego najczęściej korzystają policjanci, strażnicy miejscy czy małe jednostki strażackie. Nie znajdziemy tam worka samorozprężalnego i zestawu do tlenoterapii (butli, masek, przewodu), a większość elementów występuje w pomniejszonej liczbie sztuk w porównaniu z R1. W wyposażeniu R0 znajdziemy jednak takie elementy, jak: flary drogowe. Zestaw R0 jest kompaktowym narzędziem do udzielania pomocy w niewielkich urazach i kontuzjach jednocześnie pozwalając na podjęcie podstawowych zabiegów ratujących życie takich jak resuscytacja i tamowanie masywnych krwotoków.