JAK PROWADZIĆ DEFIBRYLACJĘ?
.jpg)
KIEDY POWINNIŚMY WYKONAĆ DEFIBRYLACJĘ?
Defibrylację wykonuje się w stanach zagrożenia życia, które wymagają natychmiastowej interwencji. Jej wczesne wykonanie jest jednym z ogniw łańcucha przeżycia, dlatego tak duży nacisk kładzie się na wykonanie defibrylacji już przed przyjazdem ZRM. Wobec tego powstał program PAD, który zakłada jak największą dostępność AED (automatycznych defibrylatorów zewnętrznych) w miejscach publicznych, gdzie na co dzień spotyka się większa ilość osób.
Musimy pamiętać, że bez względu na to, czy defibrylacja będzie konieczna, czy nie, AED powinien być użyty w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylator AED jest o tyle intuicyjny i tak zaprogramowany, że jeśli konkretny przypadek nie będzie wymagał jej użycia, defibrylacja nie zostanie wykonana. Natomiast jeżeli analiza wykaże, że defibrylacja jest konieczna, urządzenie poinformuje o tym pomagającego, a impuls zostanie wyzwolony. A więc odpowiedz na pytanie: kiedy powinniśmy wykonać defibrylację AED jest proste: ZAWSZE, gdy tylko jest to możliwe.
DEFIBRYLACJA KROK PO KROKU
Jak już wcześniej wspomniano, defibrylator AED jest urządzeniem niesamowicie prostym i intuicyjnym, tak by każdy mógł poradzić sobie z jego obsługą. Nie trzeba do tego dodatkowego przeszkolenia, natomiast z naszej strony możemy dodać, że ważna jest tutaj pewność i szybkość działania. Dlatego polecamy przejść kurs BLS AED, który nie tylko pomaga oswoić się z urządzeniem, ale również doda nam pewność i szybkość działania. Z każdą minutą opóźnienia bowiem maleje szansa na przeżycie poszkodowanego.
- Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Poproś o dostarczenie AED, jeżeli do zdarzenia doszło w pobliżu punktu, jego stacjonowania.
- Nie zostawiaj poszkodowanego, nie przerywaj resuscytacji.
- Gdy AED zostanie dostarczone, cały proces włączenia urządzenia oraz naklejenia elektrod powinien odbywać się bez przerywania ucisków klatki piersiowej
- Po dostarczeniu AED na miejsce zdarzenia należy otworzyć opakowanie.
- Wyciągnij elektrody i postępuj zgodnie z instrukcją znajdującą się na pokrowcu AED oraz z głosowymi wskazówkami wydawanymi przez asystentkę AED. Przed przyklejeniem elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego sprawdź, czy nic nie przeszkadza w ich swobodnym ułożeniu. Problemem może być nadmierne owłosienie, dlatego należy je usunąć (w zestawach przeważnie dodawane są jednorazowe maszynki do golenia).
- Elektrody należy przykleić zgodnie z instrukcją: na klatce piersiowej po prawej stronie poniżej obojczyka, a drugą po lewej stronie w linii środkowo-pachowej. Istnieją sytuacje, w których typowe ułożenie jest niemożliwe, wtedy: po obu bocznych ścianach klatki piersiowej na wysokości serca lub jedną w okolicy przedsercowej na klatce piersiowej, a drugą na plecach poniżej łopatki.
- Po naklejeniu elektrod należy postępować zgodnie z instrukcjami głosowymi wydawanymi przez asystentkę AED. W pierwszej kolejności wykonana zostanie analiza rytmu serca. Nie przerywaj ucisków klatki piersiowej do momentu, aż otrzymasz takie polecenie. Urządzenie zakomunikuje moment, w którym należy odsunąć się od poszkodowanego i go nie dotykać. Jeżeli defibrylacja będzie wymagana, zostanie wydane ostrzeżenie, a następnie zostanie wyzwolony impuls energii, po którym należy ponownie podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.
NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Bardzo ważne jest postępowanie według instrukcji. Użycie AED nie jest skomplikowane, ponieważ urządzenie zostało zaprogramowane w taki sposób, by nikomu nie zrobić krzywdy. Nie ma więc możliwości przypadkowego porażeniem prądem osoby, która udziela pomocy.