Jak zostać Ratownikiem KPP?

PIERWSZA POMOC A KWALIFIKOWANA PIERWSZA POMOC - RÓŻNICE

Udzielenie pierwszej pomocy leży w obowiązku każdego Polaka i to od niego zależy, czy poszkodowany otrzyma szybką i sprawną pomoc. Dlatego tak bardzo istotne jest odświeżanie swoich umiejętności związanych z ratownictwem. Ratownicy po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy stają się elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (o ile działają w ramach jednostek współpracujących z systemem, do których należą m.in.: Policja, Straż Graniczna, PSP, GOPR, TOPR, WOPR i wiele innych).

CO MOGĄ RATOWNICY Z ZAŚWIADCZENIEM KPP?

Co mogą ratownicy po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy i co należy co ich uprawnień? Zakres czynności w ramach KPP jest szerszy niż w przypadku tej podstawowej. Po kursie KPP otrzymuje się uprawnienia:

  • Bezprzyrządowe i przyrządowe czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO), również z zastosowaniem tlenu oraz automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
  • Opatrywanie ran i tamowanie krwotoków, unieruchamianie złamań i zwichnięć.
  • Czynności związane z ochroną przed hipotermią i hipertermią.
  • Wstępne postępowanie przeciwwstrząsowe poprzez właściwe ułożenie i ochronę termiczną poszkodowanej osoby.
  • Bierna tlenoterapia.
  • Ewakuacja i transport z miejsca zdarzenia osób będących w stanie zagrożenia zdrowia.
  • Wsparcie psychiczne poszkodowanego.
  • Czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy wykonywane są przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego przez jednostki systemu, a także mogą stanowić uzupełnienie działań wykonywanych przez lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki systemu. Bardzo ważnych aspektem jest aktualna wiedza i bieżące uprawnienia, które powinni posiadać ratownicy KPP, ponieważ mogą oni brać czynny udział w akcjach ratunkowych. Ratownik uczestniczy w działaniach ratowniczych, pomaga i asystuje przy różnego rodzaju wypadkach i zdarzeniach nagłych. Główne zadanie ratownika to pomoc osobom poszkodowanym i wspieranie jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego.

    JAK UZYSKAĆ TYTUŁ RATOWNIKA?

    By zostać ratownikiem KPP potrzebujesz: chęci, odrobiny wysiłku a przede wszystkim ochoty do działania. Wymagany jest do tego kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, który kierowany jest do jednostek współpracujących z systemem PRM. Nie musisz należeć do tych jednostek, jednak jedynie w ten sposób możesz realizować możliwości i cele, jakie wynikają z tych uprawnień. Oprócz tego, musisz być osobą pełnoletnią posiadającą zdrowie pozwalające na udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednostka przeprowadzająca kursy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy musi posiadać ku temu uprawnienia i realizować zajęcia zgodnie z programem zatwierdzonym przez wojewodę. Musi posiadać warunki do prowadzenia ćwiczeń i pozoracji, ponieważ to właśnie praktyka w takim kursie jest stawiana na pierwszym miejscu. Oprócz tego, powinna mieć również odpowiednią kadrę dydaktyczną, wiedze i sprzęt. Po zdanym egzaminie i otrzymaniu zaświadczenia z tytułem ratownika, możesz zacząć pracę w jednostkach współpracujących z PRM. Uwaga, ważna informacja! Aby utrzymać uprawnienia, co 3 lata, w ciągu trzech ostatnich miesięcy ważności dokumentu, należy zrobić recertyfikację, czyli odnowienie uprawnień.