Defibrylator AED – sprzęt ratujący życie ludzkie

KILKA SŁÓW O AED

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Urządzenie to analizuje rytm pracy serca i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli zachodzi taka konieczność, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i pomaga w ten sposób przywrócić prawidłowy rytm serca. Pewnie brzmi to poważnie i skomplikowanie, ale jest to zabieg bardzo prosty i intuicyjny. Nie musisz obawiać się, że wykonasz ją nieprawidłowo, niepotrzebnie czy zaszkodzisz osobie poszkodowanej. Defibrylator może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, więc skorzystać z niego może każdy. Jest zaprogramowany tak, że wszystkie procesy zachodzą automatycznie, użytkownik musi jedynie włączyć urządzenie i przykleić elektrody do klatki piersiowej poszkodowanego. Resztę powie Ci instrukcja. Niektóre modele mają również funkcję asystenta resuscytacji, co dodatkowo ułatwia i przyspiesza prowadzenie czynności ratunkowych.

KILKA SŁÓW O TYM, JAK UŻYĆ AED

Jak już wcześniej wspomniano, automatyczny defibrylator jest niesamowicie intuicyjnym urządzeniem. Ułatwia to każdemu jego obsługę. Graficzna instrukcja i komendy głosowe pomagają przeprowadzić użytkownika przez cały proces uruchamiania oraz przy dalszych czynnościach. Dzięki temu nikt nie ma problemu z obsługą sprzętu.

Otwórz skrzynkę i postępuj zgodnie z poleceniami wydawanymi przez urządzenie. Podczas gdy naklejasz elektrody na klatkę piersiową, jeżeli jest to możliwe, nie przerywaj resuscytacji. Dokonana zostanie analiza rytmu serca. Jeśli wymagana będzie defibrylacja, otrzymasz polecenie, by przerwać RKO na czas wyzwolenia impulsu. Powróć do ucisków klatki piersiowej.

TROCHĘ INFORMACJI O NZK

Im wcześniej rozpoczniemy resuscytację krążeniowo-oddechową, tym większa jest szansa na to, że osoba, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia, przeżyje. Wczesne wdrożenie defibrylacji znacząco zwiększa skuteczność RKO (nawet około 2-4 razy). Jednak defibrylacja powinna być zastosowana jak najwcześniej to możliwe. Każda minuta opóźnienia obniża jej efektywność. To w dużej mierze od świadków zdarzenia spoczywa największa odpowiedzialność, ponieważ to oni znajdują się na miejscu zdarzenia i to ich działania mają największy wpływ na życie i zdrowie poszkodowanego. Program Publicznego Dostępu do Defibrylacji (PAD), który funkcjonuje w Polsce, pozytywnie wpływa na przeżywalność pacjentów w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Znacznie zwiększa on szansę szybkiej defibrylacji oraz liczbę podejmowanych resuscytacji przez świadków zdarzeń. Dzięki temu programowi, urządzenia AED znajdziesz w wielu miejscach: na lotniskach, w galeriach handlowych, dworcach autobusowych i kolejowych i w innych lokalizacjach, gdzie codziennie znajduje się wiele osób. Taki defibrylator powinien się również znajdować wszędzie tam gdzie czas dotarcia zespołu ratunkowego jest wysłużony z różnych przyczyn, np. topograficznych czy architektonicznych.

AED SZANSĄ NA PRZEŻYCIE

AED działa o tyle intuicyjnie, że nikt nie musi zastanawiać się jak go poprawnie użyć. Co więcej, osoba, która go używa, nie musi być po specjalnym przeszkoleniu. Jednak z naszej strony rekomendujemy przejście kursu BLS+AED, który może pomóc każdemu nie tylko zdobyć cenną wiedzę na temat pierwszej pomocy, ale również doda pewności siebie w działaniu.