Recertyfikacja KPP

NA CZYM POLEGA RECERTYFIKACJA KPP?

Recertyfikacja polega na ponownym przystąpieniu do egzaminu KPP (teoretycznego oraz praktycznego). Egzamin przeprowadzany jest w taki sam sposób jak przy pełnym kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Obejmuje te same elementy, nie różni się niczym. Część teoretyczna to test składający się z 30 pytań z bazy 250 z Centrum Egzaminów Medycznych. By móc przejść do części praktycznej, należy prawidłowo odpowiedzieć przynajmniej na 27 pytań. Część praktyczna natomiast polega na wykonaniu 2-3 losowo wybranych zadań, które sprawdzą jego postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

KTO MOŻE PRZYSTĄPIĆ DO RECERTYFIKACJI?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. zmieniającym poprzednie rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. poz. 2408) do recertyfikacji może przystąpić osoba posiadająca zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia, w którym przystępuje do egzaminu pod warunkiem, że osoba ta jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem. Dotychczas warunkiem przystąpienia do egzaminu recertyfikacyjnego było posiadanie nieważnego zaświadczenia, niezależnie od tego, kiedy zaświadczenie traciło ważność. Więc można było przystąpić do recertyfikacji w dowolnym momencie, nawet po kilku latach, jedynie przez okres kiedy poprzednie zaświadczenie straciło ważność do czasu recertyfikacji ratownik nie miał uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku, do recertyfikacji może przystąpić osoba, która jest czynnym ratownikiem w jednostce współpracującej z systemem PRM oraz: posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika, termin ważności ww. zaświadczenia upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu. A więc możliwość przystąpienia do recertyfikacji przysługuje ratownikowi tylko w ostatnich 3 miesiącach ważności zaświadczenia.

RECERTYFIKACJA W OKRESIE EPIDEMII COVID-19

W związku z wprowadzeniem 20 marca 2020 roku stanem epidemicznym wstrzymane zostały również egzaminy. Wielu ratowników pozostało bez uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. A więc kolejne zmiany recertyfikacji zostały wymuszone przez COVID. Rząd wydłużył więc ważność wszystkich zaświadczeń kończących się w czasie trwania epidemii do 60 dni od dnia odwołania tego stanu.