AED – skuteczna defibrylacja

Nagłe Zatrzymanie Krążenia jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Rocznie stwierdza się ją nawet u 1 miliona osób. Może przytrafić się każdemu, ale najczęściej dotyka sportowców, osoby starsze lub leczące się na serce. Nie każdy przypadek kończy się jednak śmiercią. Coraz częściej u osób z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia przywracane są funkcje życiowe, dzięki większemu dostępowi do AED. W połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową możemy uratować komuś życie.

Czym jest AED?

Jeszcze do niedawna mogliśmy o nich pomarzyć. Dziś spotkać je można niemal na każdym kroku – na dworcach, w centrach handlowych, szkołach, obiektach rozrywki. AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to niewielkie urządzenie, które za pomocą komend głosowych oraz wizualnych, krok po kroku prowadzi przez proces przywracania krążenia. Wbudowany mikroprocesor po podłączeniu elektrod do poszkodowanego wykonuję analizę zapisu EKG i w zależności od wyników zaleca odpowiednie postępowanie. Elektrody należy nakleić na klatkę piersiową poszkodowanego w linii przebiegającej przez serce – każda jednak posiada dokładną wskazówkę co do miejsca jej umieszczenia. Najpierw dokonywany jest pomiar pracy serca i w przypadku komendy defibrylacja, AED wysyła do serca impuls elektryczny, w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy. Czynność ta może być powtarzana kilkukrotnie, o czym zdecyduje samo AED. Najważniejsze jest jednak to, że do jego obsługi nie jest potrzebne specjalistyczne przeszkolenie, dlatego też z obsługą urządzenia bez problemu poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba.

Stosowanie AED

Stosowanie AED zaleca się w każdym przypadku NZK, a więc u osoby nieprzytomnej, u której oddech jest niewyczuwalny lub mamy wątpliwości przy jego ocenie. Co ważne, nawet jeśli nasze przypuszczenia były błędne, AED pozwoli nam stale kontrolować stan poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratunkowego. W zależności od wyniku analizy, jaką przeprowadzi zautomatyzowany defibrylator możemy spodziewać się: zalecenia defibrylacji w sytuacji migotania komór lub polecenia kontynuacji uciskania klatki piersiowej w pozostałych dysfunkcjach mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że istotny jest czas wykonania pierwszego zabiegu defibrylacji, gdyż z każdą minutą opóźnienia zmniejsza się szanse na jego skuteczność o 12 %. Połączenie zabiegu zautomatyzowanej defibrylacji z uciskaniem klatki piersiowej zwiększa szansę przeżycia nagłego zatrzymania krążenia do 70 %. Dlatego ważną kwestią społeczną staje się ustawiczne kształcenie w zakresie pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poszerzające się rzesze ratowników ochotników i stale rosnący dostęp do sprzętu w postaci defibrylatorów pozwoli na zredukowanie zgonów do uniknięcia.

Gdzie możemy znaleźć AED?

Zazwyczaj tam, gdzie przebywa dużo ludzi. W Polsce dopiero od kilku lat upowszechnia się umieszczanie AED w miejscach publicznych. Obecnie nie ma jeszcze obowiązku, by w obiektach publicznych znajdowało się takie urządzenie, ale kupić może je każdy. Warto jednak wiedzieć, jak go szukać. Położenie defibrylatora wskazuje tabliczka z napisem AED oraz sercem z błyskawicą. Zazwyczaj jest ona zielona, niebieska lub biała. AED powinno być powszechnie i łatwo dostępne, tak by proces ratowania życia nie był niepotrzebnie opóźniany.