Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

POPARZENIA SŁONECZNE – CZY SĄ GROŹNE?
Oparzenia słoneczne są przykrą konsekwencją nierozsądnego plażowania, korzystania z solarium lub spędzania zbyt długiego czasu w upale na dużym słońcu. Oparzenia powstają wtedy, gdy ilość promieniowania UV, które dociera do skóry przekracza zdolności ochronne znajdującego się w niej pigmentu (melaniny). Krótkotrwałe wystawienie na słońce nie jest oczywiście szkodliwe. Organizm czerpie wtedy z niego korzyści. Jednak w przypadku dłuższego przebywania na zewnątrz, warto stosować ochronne kremy z filtrem na skórę. Ochronią nas wtedy przed oparzeniami słonecznymi i negatywnymi efektami (ryzyko rozwoju nowotworów). Konieczne jest również osłonięcie głowy – zapobiegamy w tym przypadku udarowi cieplnemu, oraz spożywanie płynów. Pamiętajmy – niebezpieczeństwo to nie tylko samo oparzenie, ale również odwodnienie. Oparzenia słoneczne rozwijają się najczęściej na twarzy, dekolcie, dolnej części brzucha, ramionach i wewnętrznej powierzchni ud, a w największym stopniu narażone są nie nie osoby o jasnej karnacji. Rumień, który powstaje w efekcie promieniowania UV, widoczny jest po około 12-24 godzinach. W ciągu 72 godzin ustępuje i pozostawia opaleniznę. Opalenizna jest reakcją obronną organizmu i jest to całkowicie normalny proces. Niestety jeśli spędzimy więcej czasu na słońcu oraz nie zastosujemy żadnego filtra, może pojawić się wtedy groźne oparzenie I i II i (rzadziej) III stopnia.
RODZAJE OPARZEŃ SŁONECZNYCH:
Oparzenie słoneczne I stopnia – to są najpowszechniejsze oparzenia, dotyczące osób, które opalają się lub wychodzą na słońce bez wystarczającej ochrony. Oparzenie słoneczne I stopnia jest bolesne i nieprzyjemne, ale jeżeli zdarza się rzadko, nie jest szczególnie niebezpieczne. Objawy: intensywny, bolący rumień (często czerwony), rozgrzana skóra, łuszczenie się martwego naskórka. Sposoby na oparzenia I stopnia: schładzanie, pielęgnacja kremami i środkami na łagodne oparzenia skóry oraz złagodzenie oparzenia, powstrzymanie się przed wystawianiem na słońce.
Oparzenie słoneczne II stopnia – w tym przypadku obejmują naskórek i skórę właściwą. Objawy: oprócz rumienia pojawiają się bąble i pęcherze wypełnione płynem surowiczym, często martwica naskórka. Sposoby na oparzenia II stopnia: schładzanie, obserwacja i stosowne zabezpieczenie środkami na oparzenie, unikanie słońca. W przypadku ran konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Oparzenie słoneczne III stopnia – są to ekstremalne wypadki, które dotyczą osób, zmuszonych do długiego wystawienia skóry na promieniowanie słoneczne przy wysokim stopniu operowania promieni UV. Obejmują: naskórek, skórę właściwą a także tkankę podskórną. Docierają często aż do nerwów. To bardzo groźne oparzenie wymaga interwencji lekarskiej.
POSTĘPOWANIE PRZY OPARZENIACH SŁONECZNYCH
Gdy mamy do czynienia z oparzeniem I stopnia można ze spokojem wykorzystać domowe sposoby na oparzenie. Należy schłodzić skórę wodą i posmarować środkami zmniejszającymi obrzęk. Natomiast przy oparzeniach II stopnia należy sięgnąć po apteczne, specjalistyczne środki: żele chłodzące, kremy na oparzenie, hydrożele (np. Aqua-Gel). Ważne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów. Sama regeneracja skóry może trwać od kilku dni do kilku tygodni.