3 zasady każdego Ratownika

ZADBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo własne jest zawsze najważniejsze, niezależnie od tego czy pomoc jest udzielana przez osobę będącą w systemie PRM, przez ratowników medycznych czy przez świadka zdarzenia. Ratownik powinien przede wszystkim być przygotowany na akcję. Jeśli działa w PRM to musi mieć dostęp do środków ochrony indywidualnej, a jeśli jest świadkiem zdarzenia, powinien mieć założone rękawiczki jednorazowe.

Zasady bezpieczeństwa w KPP

  • Sprawą nadrzędną jest sprawdzenie, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne: czy zarówno Tobie jak i innym ratownikom i osobie poszkodowanej nic nie grozi (np. potrącenie przez samochód czy pożar). Jeśli zdarzenie odbyło się na drodze, ważne jest założenie kamizelki odblaskowej oraz rozstawienie trójkąta ostrzegawczego.
  • Jeśli podejrzewasz ryzyko pożaru czy chociażby zawalenia, pod żadnym pozorem nie wchodź tam. Poczekaj jak straż pożarna zabezpieczy teren.
  • Przed kontaktem z poszkodowanym załóż rękawiczki jednorazowe.
  • Nie ma obowiązku prowadzenia oddechów ratunkowych, jednak zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy mówią o użyciu worka samorozpreżalnego (ambu).
  • Pamiętaj o tym, aby nosić maseczkę ochronną na twarz (z filtrem FFP2).
  • Ważne jest również, by ratownik miał pod ręką co najmniej jedną parę rękawiczek, które chronią przed krwią i innym materiałem potencjalnie zakaźnym. Skóra, krew i inne płyny fizjologiczne są źródłem niebezpiecznych bakterii i wirusów, warto jest więc zabezpieczyć się w rękawiczki ochronne.

    SPRAWDŹ STAN POSZKODOWANEGO

    Dokładna ocena stanu poszkodowanego obejmuje ocenę świadomości i przytomności, ocenę urazów oraz czynności życiowych i zebranie wywiadu ratowniczego. Ocena stanu przytomności przez ratownika KPP oceniana jest według skali AVPU:

    A (Alert) – przytomny. V (Verbal) – reaguje na głos. P (Pain) – reaguje na ból. U (Unresponsive) – nieprzytomny (nie reaguje ani na głos, ani na ból).

    Ocena czynności życiowych odbywa się zgodnie z algorytmem ABC:

    (A – Airway) Udrożnienie dróg oddechowych – Sprawdź, czy drogi oddechowe osoby poszkodowanej nie są zablokowane przez ciało obce. Zapewnij ich drożność przez odgięcie głowy lekko do tyłu lub wysunięcie żuchwy do przodu. W tym celu, ratownik może zastosować rurkę ustno-gardłową, rurkę nosowo-gardłową, rurkę krtaniową lub maskę krtaniową. (B – Breathing) Ocena oddechu – Przez 10 sekund nachylając się nad poszkodowanym, postaraj się wyczuć, usłyszeć i zobaczyć oznaki oddychania. (C – Circulation) Ocena krążenia – kolejne 10 sekund zbadaj obecność tętna. W przypadku braku oddechu i tętna lub trudności w ich rozpoznaniu należy podjąć resuscytację krążeniowo oddechową.

    Wywiad ratowniczy KPP zbiera się za pomocą algorytmu SAMPLE:

    S – symptomy – Co widzisz? Jakie objawy występują? A – alergie – Jakie uczulenia ma poszkodowana osoba? M – medykamenty – Jakie leki stosuje poszkodowana osoba? P – przebyte choroby – Na co poszkodowany choruje? L – lunch – Kiedy poszkodowany zjazd ostatni posiłek? E – ewentualnie co się stało – czyli przydatne informacje związane ze zdarzeniem. Gdy zastosujesz powyższe 3 skale ocen, jesteś w stanie szybko i precyzyjnie określić stan poszkodowanego i podjąć odpowiednie działania. Natomiast po przyjeździe zespołu ratownictwa przekaż dokładne informacje.

    NIE TRAĆ GŁOWY

    Bardzo ważną zasadą jest nie tracenie głowy i pamiętanie o zasadach postępowania. Koniecznością jest więc praktyka, ćwiczenia, kursy, na które serdecznie zapraszamy!