System Państwowego Ratownictwa Medycznego

Państwowe Ratownictwo Medyczne wielu z nas znane jest pod nazwą pogotowie ratunkowe, ale niezależnie od tego, jak je nazywamy jego najważniejszym zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach lub nagłych zdarzeniach. Ogólnopolski system składa się z jednostek, które pełnią służbę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by zawsze służyć pomocą i ratować ludzkie życie.

System PRM działa stosunkowo niedługo, ale kontynuuje ponad 120-letnią polską tradycję niesienia pomocy poszkodowanym. System PRM po raz pierwszy został wymieniony w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 25 lipca 2001 roku, zastępując znane do tej pory pogotowie ratunkowe. Zadaniem PRM jest zapewnienie pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życia, a także ciągła gotowość do udzielenia tej pomocy. System PRM współpracuje z centrum powiadamiania ratunkowego, które obsługuje wszystkie numery alarmowe typu 112, 999, 998 czy 997 i następnie zgłasza zdarzenie odpowiedniej jednostce.

Podział na zespoły

Co ważne, system PRM udziela pomocy wyłącznie w stanach nagłego zagrożenia życia, a wszelkie nieuzasadnione zgłoszenia wiążą się z wyciągnięciem konsekwencji prawnych. Do systemu PRM należą Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM), do których zalicza się również jednostki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). ZRM dzielą się jeszcze na dwa zespoły: S – specjalistyczne, w których znajdują się przynajmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz P – podstawowy, z przynajmniej dwoma uprawnionymi osobami. W skład zespołu LPR wchodzi przynajmniej: jeden zawodowy pilot, lekarz systemu, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.

Jednostki specjalistyczne

Z systemem PRM współpracują również jednostki specjalistyczne. Do jednostek współpracujących z PRM, należą także służby ustawowo powołane do niesienia pomocy: Policja, Straż Pożarna, Górskie, Tatrzański i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oprócz wyżej wymienionych jednostkami współpracującymi z systemem PRM są również stowarzyszenia, organizacji i fundacje, które działania ratownicze wykonują w ramach swoich zadań statutowych. Rejestr wszystkich jednostek prowadzi właściwy Wojewoda, który w razie kryzysu może postawić wybrane lub wszystkie jednostki w stan gotowości. System PRM działa w ramach wojewódzkich planów działania systemu, zaś nadzór nad całością sprawuje Minister Zdrowia.