Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

Kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze minuty od wystąpienia zatrzymania krążenia lub ciężkiego urazu. Ważne jest, aby osoba udzielająca kwalifikowanej pierwszej pomocy działała dynamicznie i skutecznie, co jest możliwe dzięki opanowaniu właściwych procedur ratowniczych. Kurs Kwalifikowana Pierwsza Pomoc zaprojektowany został z myślą o maksymalnie efektywnym i skutecznym kształceniu osób mogących znaleźć się w sytuacji konieczności udzielania pierwszej pomocy. Szczególnie predysponowani do kształcenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy powinni być policjanci, żołnierze, strażacy oraz ochotnicy ze wszystkich organizacji mających w swoim zakresie kompetencyjnym udzielanie pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Do zasadniczych zadań ratownika KPP należy przywrócenie podstawowych funkcji życiowych, zaopatrzenie urazów zagrażających życiu, takich jak masywne krwotoki, urazy wielonarządowe, tak aby lekarze przejmujący opiekę nad poszkodowanym otrzymywali go w możliwie najlepszym stanie.

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc (KPP) to kurs obejmujący kształcenie w zakresie posługiwania się szeregiem procedur, jakimi powinien kierować się ratownik KPP. Sugerują one sposób postępowania w poszczególnych sytuacjach: podtopieniu, złamaniu kończyny, podejrzeniu zawału serca, udaru mózgu, zadławieniu i wielu innych. W zależności od tego, z jakim typem zagrożenia życia lub zdrowia mamy do czynienia lub jakie były przyczyny wypadku oraz jakie objawy występują u poszkodowanego, ratownik przy wykorzystaniu nabytej na kursie KPP wiedzy i specjalistycznego sprzętu powinien przywrócić podstawowe funkcje życiowe oraz zapewnić komfort termiczny i przygotować poszkodowanego do ewakuacji. Zasady szkolenia, procedury, zakres obowiązków i odpowiedzialności oraz wymogi, jakie powinien spełniać ratownik KPP określają takie dokumenty, jak: Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 roku oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 grudnia 2008 roku. Zgodnie z art. 13 ustawy ratownikiem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy może zostać osoba posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika jest ważne przez okres 3 lat od daty wydania. Po tym okresie wymagane jest ponowne przystąpienie do egzaminu, tzw. recertyfikacji. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. zmieniającym poprzednie rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. poz. 2408) do recertyfikacji może przystąpić osoba posiadająca zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia, w którym przystępuje do egzaminu pod warunkiem, że osoba ta jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem. Mogą to zatem być to ratownicy: ZHP, PCK, OSP, GOPR, TOPR, WOPR, SAR oraz innych organizacji społecznych spełniających warunki jednostki współpracującej z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a więc wszystkie te jednostki, które w zależności od typu zdarzenia mogą przybyć na miejsce jako pierwsi lub ze względu na warunki szczególne, w jakich znalazła się osoba poszkodowana są wzywane na miejsce zdarzenia.

Procedury postępowania wykorzystywane w KPP w sytuacji zagrożenia życia oparte są o badania naukowe i techniki ratowania życia opracowane przez specjalistów. Ratownik musi przyswoić wiedzę i umiejętności w zakresie takich czynności, jak: Basic Life Support (BLS), użycie automatycznego zewnętrznego defibrylatora – AED, tamowanie krwotoków i zabezpieczanie złamań, zapobieganie wstrząsowi, tlenoterapia, ochrona przed wychłodzeniem i przegrzaniem oraz wiele innych. Co ważne, ratownik na kursie trwającym 66 godzin, uczy się nie tylko technicznego podejścia do poszkodowanego, ale również dokształca się w sferze wsparcia psychologicznego.

Podobnie jak w zaawansowanych procedurach wykonywanych przez personel medyczny, również w procedurach kwalifikowanej pierwszej pomocy zachodzą zmiany. Badania naukowe, opracowania, nowy sprzęt powodują, że wytyczne podlegają ciągłym zmianom. Dlatego też każdy ratownik musi co 3 lata przejść recertyfikację, podczas której uaktualni swoją wiedzę.